Mednarodni projekt Sveta Evrope se osredotoča na razvoj zavedanja sebe in razvoj empatije v odnosu do drugih. Te kompetence želimo razvijati pri učencih na način, da jih bodo uporabljali, tudi ko delujejo v digitalnem okolju. Tam so namreč meje in pravila pogosto bolj zabrisana kot v vsakdanjem življenju, zato se učenci v digitalnem okolju večkrat vedejo tvegano in manj sočutno v odnosu do vrstnikov – npr. objavljajo svoje manj primerne fotografije, so na spletu žaljivi do vrstnikov, delijo svoje osebne informacije z neznanci …

Cilja skupina projekta pa niso samo učenci, ampak tudi njihovi starši. S tem, ko učence vzgajamo v digitalne državljane, močno posegamo tudi v čas, ga preživijo izven šole in s tem tudi v domačem okolju. Uporaba tehnologije v šolskem prostoru je namreč omejena in usmerjena pretežno v izobraževalne namene, v prostem času pa učenci raziskujejo spletni prostor na različne načine. Pogosto opažamo, da se starši ne zavedajo tveganj, ki jih za učence prinaša vstop v digitalno okolje. Zato želimo starše ozavestiti o problematiki spletnih prevar, spletnega nasilja, varstva osebnih podatkov na spletu in prekomerne uporabe spleta. Hkrati jih želimo tudi spodbuditi in jim nuditi vire, da te tematike nadaljnje sami raziskujejo.

Vodje projekta:
Jana Škrlj