Projekt: Prostovoljstvo

»Prostovoljsko delo je delo, ki ga opravimo na osnovi svoje svobodne odločitve v dobro nekoga drugega in za to ne pričakujemo nobene materialne koristi.« (City Volunteers)

Vrednote, ki jih zagovarja prostovoljstvo, so podobne vrednotam šole: solidarnost,spoštovanje soljudi in narave, strpnost, enakopravnost in enake možnosti za vse.

Ključne značilnosti prostovoljstva otrok in mladih:

• Prinaša veselje, dobro voljo in občutek lastne vrednosti (uporabnikom in prostovoljcem).
  • Spodbuja povezanost med ljudmi vseh starosti, tako znotraj generacije kot med različnimi generacijami.
  • Omogoča izkustveno učenje odgovornosti.
  • Aktivira veliko človeške energije za skupno dobro.
  • Razvija sočutje in posluh za potrebe soljudi.
  • Z občutkom smisla preganja brezvoljnost in apatijo.
  • Omogoča otrokom, ki imajo različne težave v razvoju, uveljavljanje na pozitiven in koristen način.
  • Spodbuja lastno iniciativnost mladih za delovanje na področjih, ki jih zanimajo.

Cilji projekta:

• izvedba prostovoljnih del/izvajanje humanitarnih akcij, promocija prostovoljstva,
  • medgeneracijsko sodelovanje,
  • spoznavanje in sodelovanje z različnimi organizacijami, društvi in zavodi, ki delujejo v lokalnem okolju,
  • razvijanje pozitivnih vrednot: sodelovanja, solidarnosti, medsebojne pomoči, empatije,
  • vzpostavljanje stika in zgraditev odnosa z drugimi ter nudenje različnih oblik,
  • spoznavanje in sprejemanje drugačnosti,
  • kvalitetno preživljanje prostega časa.

Dejavnosti:

• Izobraževanje in usposabljanje prostovoljcev in mentorjev.
• Izvajanje humanitarnih akcij: Pokloni zvezek, Drobtinica, Zbiranje PVC zamaškov, Zbiranje šolskih potrebščin, šolski božično-novoletni bazar.
• Sodelovanje z različnimi lokalnimi organizacijami in institucijami (Območno združenje Rdečega križa Cerknica-Loška dolina-Bloke, Vrtec Martin Krpan Cerknica, Notranjski študentski klub, Društvo prijateljev mladine, Center za socialno delo Cerknica, Varstveno delovni center Cerknica, Župnijska karitas Cerknica, Tačke pomagačke, Večgeneracijski družinski center Cerknica …).
• Medgeneracijsko sodelovanje – sodelovanje s Centrom starejših Cerknica, vrtcem Martin Krpan in upokojenimi učiteljicami.
• Izvajanje prostovoljstva na šoli (učna ali drugačna pomoč vrstnikom; povabiti pripadnike drugih skupin na šolo ter jim dati občutek sprejetosti).
• Povezovanje s prostovoljskimi organizacijami.

Koordinatorici: Magdalena Skuk in Ana Zebec